stomatologia

Zalety nowoczesnej implantologii

Implant, czyli inaczej mówiąc wszczep jest  to ciało obce wszczepiane do naszego organizmu w celu odtworzenia, przywrócenia, naturalnej funkcji lub estetyki i wyglądu uszkodzonego organu w naszym ciele. Najczęściej powszechnie stosowane, są implanty zastępujące, brakujące w naszym organizmie tak zwane tkanki twarde. Bardzo szeroko stosowane są  również implanty, które swoimi właściwościami doskonale  zastępujące kość lub stawy uszkodzone w naszym ciele.

 

W dzisiejszej ortopedii dość częste są operacje wszczepienia tak zwanych endoprotezy stawu biodrowego. Nieco rzadziej są używane, tak zwane endoprotezy dla innych stawów, np. dla endoproteza naszego stawu, kolranowego. Jednymi z najbardziej popularnych na świecie są implanty stomatologiczne, zastępujące utracone wcześniej zęby. Implanty te są  również używane np. do skutecznego i stałego osadzania egzoprotez. Dzisiejsza implantologia ortopedyczna i stomatologiczna bazuje na zjawisku tak zwanej  osseointegracji (osteointegracji) ujawnionym przez pana  Brånnemarka. Techniki  tak zwane implantologiczne obejmują w stomatologii również zastosowania rekonstrukcji kości np. podniesienie  w górę zatoki szczękowej. Stosuje się wykonywanie jej przy użyciu materiałów kościozastępczych czy też kościotwórczych, które są również  pewnego rodzaju implantem.

 

Bez tych dodatkowych zabiegów wszczepienie implantów u osób u których jest  zaawansowaną paradontozą lub chorych na osteoporozę niestety  praktycznie  jest to niemożliwe. Implanty bardzo szeroko używane są również w chirurgii estetycznej, mającej na celu poprawienie wyglądu naszego ciała, na przykład w postaci najpopularniejszych silikonowych implantów  piersi, przykładem i przestroga niech będzie Pamela Andersoon. W dzisiejszym świecie przeistaczania ciała, termin ten odnosi się szczególnie do implantów podskórnych, implantów tak zwanych, transdermalnych bądź implantów dodatkowych w miejscach intymnych, wszczepianych i udostępnianych nie zawsze przez  wyuczonych i dyplomowanych lekarzy.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *